Przyszłość.
Efektywne uczenie się będzie jedną z kluczowych umiejętności. O tym, kto najlepiej poradzi sobie na rynku przyszłości, zadecyduje umiejętność zbierania i selekcji informacji, umieszczania ich w odpowiednich kontekstach i wykorzystywania w praktyce.
W 1969 roku Edgar Dale dokonał oceny najskuteczniejszych sposobów uczenia się. Swoje badania przedstawił w postaci trójkąta.
Jak widać najmniejszą skuteczność nauki daje nam czytanie i słuchanie. Najwięcej uczymy się, gdy podejmujemy aktywne działanie. Wyniki badań opublikowano w 1969 roku, a do dzisiaj nie dokonano żadnych zmian w systemie nauczania.
Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.
Oglądając obrazy, nasza skuteczność nauki wzrasta do 30%. Wydaje się że chińskie przysłowie mówi, że: „Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów” nabiera jeszcze większego znaczenia.
Gdy obraz wprawisz w ruch, dodasz dźwięk i treść wznosisz się na kolejny poziom.
Działaj …
Idąc dalej, zaangażuj się, dyskutuj. Wtedy zupełnie inaczej stymulujesz swój mózg. Wprowadzasz w życie treści, których się uczysz. Aktywność pozwoli Ci osiągnąć próg 70%.
Czy jednak ktoś nauczy się jeździć samochodem czytając książkę, słuchając wykładu lub patrząc na zdjęcie samochodu?
Aktywną demonstrację wiedzy, pokazujesz za pomocą własnego ciała. Powstaje możliwość stymulacji mózgu, która pozwoli Ci zacząć tą urealnioną wiedzą żyć. Pamięć motoryczna i reakcyjna jest najbardziej efektywną pamięcią.